Oznámení


Mezinárodní den laboratorních zvířat
 24. duben 2008, Redakce


Každý rok umírá v laboratořích cca 100 milionů pokusných zvířat. Na zvířatech se testují nejen léky, ale i kosmetika, čistící prostředky, prostředky na hubení plevele a hmyzu, tabákové výrobky, potravinářské přísady, alkohol a mnoho dalších látek.
Vyhýbejte se proto při nákupu značkám uvedeným na tomto seznamu. Kupujte výrobky firem, které netestují na zvířatech, nebo testují ohleduplnějšími metodami, které najdete na stránkách Svoboda zvířat nebo na stránkách PETA. Poté jsou firmy, které zaujaly k otázce testovaní etické stanovisko například tím, že neiniciují vývoj nových látek a stanovily časovou hranici (cut-off date), kdy žádné látky otestované po tomto datu nepoužívají, aby nepodporovaly žádné další testování. Řídí se Humánním kosmetickým standardem (Humane Cosmetic Standard), podle něhož je sestaven seznam kosmetiky bez krutosti společnosti BUAV a ECEAE. U nás se bohužel doposud netestované kosmetiky prodává poměrně málo, ale jsou i jiné možnosti: 1/ obecně, doporučujeme se vyhýbat kosmetickým novinkám s obsahem nových složek, které ze zákona musely být testovány na zvířatech. U velkých nadnárodních firem (např. Procter & gamble) je největší pravděpodobnost, že tyto novinky vyvíjejí. 2/ nejlepším řešením, srovnatelným s nakupováním netestované kosmetiky, je výběr přírodní kosmetiky, která obsahuje tradiční a dávno známé látky, kvůli kterým se nemusejí provádět nové testy. Skutečně přírodní kosmetiku u nás nabízí např.
Weleda (www.weleda.cz),
(www.lavera.cz),
Logona (www.logona.cz) nebo kosmetika
Urtekram (www.urtekram.cz),
která navíc neobsahuje žádné látky živočišného původu. Doporučujeme si vždy pozorně přečíst údaje o složení, neboť i tzv. přírodní kosmetika může obsahovat konzervační látky, barviva či UV filtry, které musely být testované na zvířatech.

Testování na zvířatech: Historický průlom zdroj: britská organizace Animal Aid


Pokusy – esej Jana Štroblová

Odkaz na rok 2006




Zpět