O kočkách > Zdraví


Léčba kočkou
 25. července 2004, Redakce
To, že kočky prodlužují lidem život je v současné době prokázáno i vědecky.

Léčba kočkou


Ve vyspělé Evropě a především v USA je léčba kočkou naprosto prokázaná. Vakcinovaní a vykastrovaní kočičí mazlíčci slouží už desítky let k léčbě psychicky nemocných osob, které si léčí úpornou fobii z lidské společnosti právě dotekem měkounké kočičí srsti, fyzickým kontaktem s teplým kočičím tělíčkem.
A nejen zde, nýbrž i v léčebnách dlouhodobě nemocných, dětských onkologických klinikách, starobincích a hospicech se běžně používají kočky, jako psychoterapeuti léčící pocity osamocení, smutku, fyzické bolesti a stresu ze strachu z umírání.
Kočičí teraupeuti se osvědčili ale i ve věznicích US, mnoha odsouzencům na smrt pomáhala překonat stres z očekávání výkonu právě jejich kočka.
Ne nadarmo považovali Egypťané kočku za posvátné zvíře.

To, že kočky prodlužují lidem život je v současné době prokázáno i vědecky.
Němečtí vědci dospěli k názoru, že kočka pomáhá léčit deprese, strach a pocity samoty.
K tomuto závěru dospěli odborníci psychologického ústavu v Bonnu. Zjistili, že docela obyčejná domácí kočka dokáže nejen přispět k prohloubení duševního zdraví a pocitu jistoty svého chovatele, ale také zlepšit způsob jeho života: "Aniž by si to člověk uvědomoval," říká prof. Berger, "kočka ho nenápadně vychovává. Její zásluhou se stává klidnější, uvolněnější, činorodější."

Zejména v životě osamělých a starých lidí může podle názorů vědců kočka sehrát významnou pozitivní roli. Mají v ní někoho, kdo na ně vždy čeká, s ní nejsou nikdy sami. Mohou v ní získat partnera pro hry i chvíle něžnosti. V protikladu k psům vyžadují kočky více lásky, samy si vynucují pozornost, mazlení. A navíc - je snadnější je chovat v městském bytě než psy, s nimiž musí jejich majitel bez ohledu na počasí či svou dispozici pravidelně chodit na procházky. Vědci z Bonnu naznačují, že zdravá a čilá kočka prostě nedá svému chovateli příležitost upadnout do letargie, topit se ve chmurách, propadat splínu... "Lze o ní říci," konstatuje prof. Berger, "že svého společníka v tom nejlepším smyslu slova aktivizuje!"

Alergologové se celé generace učili, že kočky a psi chovaní v domácnosti zvyšují riziko alergií.
Aktuálně však bylo vědci prokázáno, že je tomu právě naopak.
Američtí a švýcarští vědci, zabývající se studiem výskytu alergií na vzorku 380 dětí žijících bez zvířat v městských bytech a 380 dětí žijících na farmách mezi zvířaty, prokázali, že z městských dětí trpěla alergií 2/3, zatímco z dětí žijících na farmách žádné.
Tato informace byla otištěna v listopadu 03 v LN a v celovečerních zprávách ČT bylo letošního roku veřejnosti sděleno, že důvodem častých alergií nebo astmatu, je skutečnost, že žijeme v příliš čistotně.

Dalším sdělením médií ve prospěch koček (konkrétně LN a ČTK) byla zpráva z ledna 04, která zveřejnila vědecký výzkum frekvence kočičího předení, kdy NASA prokázala, že toto "vrnění" je nesmírně prospěšné i pro astronauty.
Protože zvuková frekvence předení probíhá v rozmezí 25 - 150 Herzů a vlnění zvuku o této frekvenci zlepšuje pevnost kostí a podporuje hojení ran.

(odkaz na další související článek viz. Antialergický efekt soužití dětí se psy a kočkami)

Více lidovky.cz 11.3.08




Zpět