Zajímavosti z domova i ze světa


Toulavé kočky jsou bez koťat
 16. června 2006, Redakce


Kastrace - Řešení, které u toulavých zvířat nevadí ani ochráncům

BRNO Město Brno se přiblížilo k okamžiku, kdy se zbaví svého velkého problému - toulavých koček. Většina ze stovek těch, které se pohybují v ulicích, už totiž není schopna rozmnožování.

Tradiční májové množení koček tak letos zřejmě poprvé u těch toulavých zůstalo téměř bez následků. „To, že městská policie toulavé kočky odchytává, nechá vykastrovat a opět vypouští, je nejpřirozenějším způsobem snižování jejich stavu,“ tvrdí starostka Brna-středu Dagmar Hrubá. Situace, kdy se někde potulovaly stovky koček, je tak už minulostí. Souhlasí i její kolegyně z Nového Lískovce, ekoložka Jana Drápalová: „Kastrace je asi nejpřijatelnější způsob snižování stavu toulavých koček,“ míní.

Vyřešení problému s kočkami brání hlavně lidé

„Některé kočičí kolonie sice zůstávají, ale počet koček asi není už tak velký jako kdysi,“ říká ochránkyně zvířat a provozovatelka útulku pro kočky Monika Petkova. Těm, od kterých nemůže kočku převzít, i ona doporučuje nechat zvíře vykastrovat. Podle odborníků je odnětí varlat nebo vaječníků zvířete poměrně jednoduchá operace, která se provádí v narkóze. „Pokud toulavé kočky skončí v městském útulku, kromě očkování je čeká právě kastrace a desetidenní karanténa. A protože jsou toulavé kočky divoce žijícími zvířaty, jsou poté vypouštěny zpět do míst, kde byly odchyceny,“ přiblížil praxi mluvčí strážníků Zdeněk Novák. Hodně volně žijících koček zůstává u Pellicovy ulice, kde nacházejí azyl nejen v zahradách, ale i v parku na Špilberku. S oblibou se také shromažďují v nemocničních areálech či na sídlištích.

Větší množství zvířat se čas od času soustředí vždy na dvorech ve středu města. Právě místa s pavlačovými domy považují za největší shromaždiště koček i odborníci. S kastrováním tam ale bývá problém. „I když se před odchytem objeví v okolí tabulky, aby lidé kočky nekrmili, stejně tak dělají. Kočky pak na návnadu nereagují, což zásah komplikuje,“ tvrdí starostka Hrubá. Za výhodu odchytu, kastrace a opětovného vypuštění koček považuje to, že si šelmy obhájí teritoria - nenahradí je tedy jiná zvířata.

Problém koček: Roznášejí nebezpečné choroby

Městský útulek, který provozují strážníci, se v Brně specializuje hlavně na psy. Přesto je tu připraveno i 42 míst pro kočky. „Od jara do podzimu jsou případy odchytu samozřejmě četnější. Nejde však jen o májová koťata, zvířata se na rozdíl od zimy více pohybují po území města,“ míní Novák. Vlastní kočičí útulek i občanské sdružení Felissimo, které ho spravuje, založila také ochránkyně Petkova. „Kapacitu máme asi dvacet zvířat a zvláště nyní, když se objevují májová koťátka, musíme zájemce i odmítat.“ Už možná příští rok by proto sdružení Felissimo rádo zvýšilo kapacitu útulku o dalších deset míst.

Odborníci varují před nemocemi, které mohou nejen toulavé kočky přenášet: prašivinu, svrab, vzteklinu či toxokarózu. Neohrožují přitom jen děti a dospělé, ale také domácí zvířata.

„Nejnebezpečnější nákazou, kterou kočky mohou na člověka přenášet, je zřejmě toxoplazmóza: počet případů sice nijak nevzrůstá, bohužel jsme však již letos evidovali dítě, které přišlo na svět s vrozenou formou této choroby,“ sdělila včera epidemioložka Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková. Kde se matka v těhotenství nakazila, je takřka nemožné dohledat. „Doma kočku neměli. Někdy stačí však pohladit nějakou cizí nebo si nedat dostatečný pozor na zahrádce, otřít si nemytou rukou ústa nebo sníst neopláchnutou jahodu či salát, na kterém ulpěly mikroskopické zbytky s výkaly právě od koček,“ připustila Vaverková. Toxoplazmóza se ale nevyhýbá žádným kočkám, ani domácím, ani kastrovaným. Stačí, když sežerou nakaženou myš.

Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno




Zpět