25. července 2005, Milena Wahlen a další zajímavé informace z denního tisku od naší členky, Mileny Wahlen, z Curychu.
Ekologická pomoc proti plžům a šnekům
Že někteří zahrádkáři drží kachny, aby jim pomáhaly ničit šneky, je ve vesnických oblastech poměrně obvyklé. Když ale zahrádkář kachny držet nechce nebo je v zahrádce jen přes léto, má problém, jak se šneků zbavit. Organizace ochrany přírody v Německu to řeší půjčovnami kachen. Jedná se o indické kachny, které nelétají, pouze chodí a sbírání
šneků je jejich nejmilejší zaměstnání. Specielní úřednice koordinují a organizují půjčování. Kachny se půjčují nejméně na měsíc a s klecí, do níž jsou na noc zavírány, aby se nestaly obětí např.lišek. Úřednice instruuje nové držitele (kachny musí mít stále vodu k pití a denně hrst šrotu ze zrní) a ti dostanou i písemné pokyny a informace sebou. Párek indických kachen stojí 10 eur týdně. Cena páru, pakliže k nim nový držitel přilne a nechce je odevzdat, stojí 40 eur měsíčně. Půjčovna se velmi osvědčila: do země se nedostanou žádné jedy a zahrádkáři dostanou své saláty neporušeny.
Antialergičtí koně
V Německu zavádějí americkou rasu koní (curly) kteří nevyvolávají u postižených alergicích reakce. Mají tak tvrdá kopyta, že nemusí být podkováni a vyznačují se zvlněnou srstí. Musí být ale pro alergiky drženi ve speciální stáji. Mimochodem: zakazuje se držení koní v boxech, kde nemohou mít kontakt s ostatními. Boxy platí za trápení. Dále je třeba, pakliže koně žijí v létě na louce, aby jim byla poskytnuta možnost se skrýt za horkých dní před sluncem. Zvýšené množství ozónu vyvolává dnes i u koní stále častěji sluneční alergii.
Švýcarsko zvyšuje svůj ochranářský standard
Nejnovější 6hodinový dokument z čínských farem kožešinových zvířat, natáčený skrytou kamerou, vzbudil v celé zemi pobouření, ačkoli televize z něj ukázala jen několik vteřin. Byly zveřejněny firmy, které z Číny dovážejí zboží, zdobené těmito kožešinami a vláda projednává zákaz
dovozu (alespoň) psích a kočičích kožešin.
Psi a kočky se v zemi kapitalistického komunismu pěstují ve fabrikách a umírají za příšerných podmínek. Čína také nyní skupuje po Evropě opice (i lidoopy), a to za babku z vysloužilých cirkusů anebo z pokusů. Opice platí jako pochoutka, navíc mohou být dále používány na pokusy. V Evropě není dostatek možností „vysloužilé“ opice držet. Velký pozemek ve Španělsku, kde měly důstojně dožít, není doposud zajištěn kvůli tahanicím místního starosty s vesničany, ač by tam byly klimatické podmínky nejideálnější. Proslýchá se, že Číňané nyní skupují i poslední chráněné exempláře vymírajících druhů zvířat např. z Koreje, protože až budou vybity, jejich cena na trhu s „čínskými léčivy“ stoupne. Nejčastěji padnou zvířata za oběť (viz totální decimování např.tygří populace) představě Číňanů o zvýšení sexuální potence.
Dále se švýcarským ochranářům podařil po létech protestů prosadit zákaz kastrace malých prasat bez lokálního umrtvení. I když nařízení vejde v platnost až 1.1.2009, je to přece jenom pokrok.
|