Trestní a přestupková řízení v praxi


Policie táhne za jeden provaz s vrahy zvířat
 31. ledna 2025, 


S naprostým šokem jsme zaznamenali, že otřesný případ opakovaného zabíjení zvířat ve státní oboře Březka, kde existují dokumentární záznamy zachycující vrahy přímo při činu, nevedl k trestnímu stíhání pro prokazatelně spáchané trestní činy. Policie je „vyřídila“ tím způsobem, že věc postoupila jako přestupek na obecní úřad v Černošicích. Jde o postup, který neumožňuje žádný přezkum toho postupu ze strany státního zastupitelství a následně existuje vysoká pravděpodobnost, že v rámci přestupkového řízení půjde vše zcela do ztracena.

Je to návod, jak se i do budoucnosti vyhnout jakémukoliv postihu pro trestnou činnost páchanou na zvířatech, pokud se najde „dostatečně vstřícný“ policista.

Dlouhá léta pozorujeme zvláštní spřízněnost mezi ozbrojenci z řad myslivců a policistů, kde většina podaných oznámení pro zjevné a prokazatelné týrání zvířat byla bagatelizována různými způsoby: od odmítání přijetí oznámení, přes zjevné výmluvy na nepříslušnost či nemožnost zjistit jasně identifikovaného pachatele nebo jiné, ještě hloupější výmluvy. Pokud již bylo konáno, pak až na výjimky to vždy byl jen přestupek, bez ohledu na mrtvá těla utýraných či zabitých zvířat. Zkrátka díky silným místním vazbám „zelené mafie“ nebyly přestupky, zejména v menších městech a obcích, dotaženy do potrestání pachatele.

Rozhodnutí policejního orgánu Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, Územního odboru Praha venkov – JIH, Oddělení hospodářské kriminality z Mnichovic považujeme za skandální zpronevěření heslu „Pomáhat a chránit“. Pokud ovšem není vyloženo tak, že se má pomáhat pachatelům, kteří se dopouští trestné činnosti, a chránit je před jakýmkoliv postihem podle zákona. Což se potvrdilo v případu Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, provozovatele obory Březka, konkrétně jeho ředitele, který pravděpodobně věděl o trestné činnosti, kterou přinejmenším schvaloval, a jeho zaměstnanců, kteří se jí prokazatelně dopouštěli opakovaně a systematicky.

Obracíme se tímto na všechny orgány činné v trestním řízení, aby prověřily skandální postup, který je evidentním zneužitím práva a/nebo lhostejným a nekvalifikovaným plněním služebních povinností, aby se věcí důkladně zabývaly a s ohledem na prokázané naplnění skutkové podstaty trestných činů týrání zvířat podle § 302 odst. 1, odst. 2, písm. a), c), odst. 3, písm. a), b), c), d) trestního zákona a žádáme Generální inspekci bezpečnostních sborů, Odbor kontroly Policejního prezídia a zejména pak státní zastupitelství, kam bylo naše trestní oznámení podáno a které nevykonalo dostatečný dozor nad jednáním policie, pokud mu byl ovšem vůbec umožněn, aby začali konat a pochybení napravily.

Je třeba jednoznačně vyslat signál, že týrání zvířat, i když je prováděno tzv. myslivci či přímo státem, nebude tolerováno.

Oznamovatelé trestné činnosti (abecedně): Nadační fond Alice kočkám, Nadační fond Kocoura Felixe, Pražský spolek ochránců zvířat, Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko, z.s., dne 30. 1. 2025




Zpět