Příběhy a fotografie kočiček z depozit


O Smetáčkovi
 24. ledna 2009, Jarka Svobodová


Není to tak dávno, kdy na samém kraji Prahy bydleli na sídlišti ve vysoké novostavbě s dlouhými zelenými balkóny nějací lidé. Měli malého chlapečka. A protože byl sám, tak pořád brečel, že je mu smutno a že chce pejska.
Tak je nakonec obměkčil, že mu jednoho černého pejska pořídili. Bylo to malé rozcuchané štěňátko, které mělo tolik chlupů, že ani nebylo vidět, kde má oči. Jen mokrý čumáček s mohutnými fousky, které trčely do stran, takže to vypadalo, že se pejsek stále chechtá.
Jenže pejsek doma kňučel, protože byli pořád v práci a chlapeček ve školce, a taky dělal loužičky a stále chtěl chodit po procházkách. Ti lidé nebyli žádní milovníci zvířat, spíš milovníci svého pohodlí. A tak jim jeho chování dost vadilo. A když pak zjistili, co je pejsek stojí peněz za doktora a za jídlo a jiné věci, docela zatvrdli, a když byl jednou zase jejich Honzík ve školce, naložili milého psa do auta a zavezli ho na opačný konec města, kde ho jen tak vystrčili z auta a ujeli.
I takoví zlotřilci mezi námi jsou.
Zrovna byl konec léta a pejsek, který ani nevěděl, jak mu vlastně říkají, běhal po předměstí a čenichal a hledal někoho, kdo by se s ním mazlil, jako to dělal malý Honzík a kdo by mu dal nažrat, zkrátka s kým by si navzájem patřili.
Byl přičinlivý a tak sem tam něco k žrádlu objevil. Ale na noc musel chodit spát do křovisek nedaleko lidských obydlí a těšit se na to, že zítra konečně něčí bude. Naštěstí to byl pejsek zdravý a plný elánu, takový psí optimista, který stále věřil, že na něj někdo někde čeká.
Tak se toulal tím pozdním létem a rána už byla studená a odevšak se už ozýval podzim s plískanicemi a tlejícím listím. Tu ho pohladili, někde ho k sobě přivolali a dali mu pamlsek, jinde ho zahnali. A tak se naučil rozeznávat lidi hodné, lhostejné, nebo dokonce zlé. Trochu povyrostl, nějak se mu prodloužily nožičky a i jeho ocásek zmohutněl. Při svém toulání se i lecčemu přiučil. Například jak nedráždit cizí psy, jak přecházet ulice, prchat před zlým vlčákem nebo ukrást kus jídla z cizí misky. Stejnak to ale nebylo ono.
Podzim dorazil v plné parádě a teplý pelíšek nikde. A ti dvounozí tvorové pořád někam spěchali a pořád neměli čas na to podstatné v životě, jako je na chvíli se zastavit a utřídit si, kam jdou a proč, natož aby se naučili radovat z maličkostí. Možná ani neměli chuť. V tom spěchu pak lehce přehlédli i osamělé černé psisko.
A to se jednou zatoulalo do míst, kde dřív u svých nehodných pánů žilo. Kousek odtud totiž byla vilková čtvrť, kde tak rádi čtyřnozí tvorové čmuchají a hrají si. I pejsek rázem zpozoroval změnu. Bylo tu nějak klidněji a také vzduch byl lahodnější. Lidé byli vlídnější a nikam tolik nepospíchali, jako na tom sídlišti a víc se zajímali o sebe i o druhé. Také tu bydlelo dost starších i starých lidí, kteří mívají pro opuštěná zvířata víc času i citu. Rázem se našemu pejskovi začalo líp dařit. I děti, jdoucí do školy a v poledne či odpoledne zase nazpátek, měly čas si ho pohladit a říct mu vlídné slovo.
A pak jednou ráno bylo všechno listí na zemi a zima byla tu. Přízemní mrazík zábl pacičky a studený vítr ofoukl čumáček. Většina zvířátek už se dávno uložila k zimnímu spánku a někteří choulostiví páníčkové vycházeli jen s oblečenými psíky a sami také zachumlaní až po uši. Černý pejsek měl čím dál tím víc zacuchaný kožíšek a zmrzlejší tlapky. A toho dne, kdy už ho moc zábly, se zatoulal k jednomu malému domečku, skoro jako z pohádky. Červená střecha toho domečku jakoby svítila a zahrádka okolo bílého domku byla také ještě plná života. Kvetly tu pozdní listopádky a stromy se nakláněly a lehounce šuměly, jako pejskovi na pozdrav. Ve vzduchu bylo cítit vlídnost a pohodu a teplo.
Najednou se dveře domečku s vrznutím otevřely. Z nich vyšla starší paní s milou tváří hodné babičky. Došla k vrátkům a hned spatřila černého psíka, jak na ni upírá na úzkém chodníčku za zeleně natřeným plotem oddané psí oči. Hned ji napadlo, jestli ten pejsek nemá hlad. Vlídně na něj promluvila a on si přidřepl k plotu a čekal, co se bude dít. Babička zmizela v domečku a za chvíli se vrátila s miskou až po okraj naplněnou teplou polévkou, ve které plavala masitá sousta. Na nic nečekal a dočista ji vychlemtal. Pak paní otevřela vrátka do zahrady a když viděla psí apetýt, šla mu ještě pro přídavek. Ocásek si mohl uvrtět vděčností. Ale staré paní stačil pohled do jeho psích očí, aby se radovala s ním. A on na ni upřel svoje velké čokoládové oči, jako by ještě něco očekával.
"Ty máš ještě hlad, viď." Řekla babička a zase zašla do domečku pro něco dobrého. Pes zatím oběhl domek, aby se podíval, jaké to tu je. A zdálo se mu, jakoby sem patřil odjakživa.
Paní vyšla z domku, a když ho neuviděla, volala rozrušeně: "Kdepak jsi, ty můj Smetáčku?" Na ta slova kde se vzal, tu se vzal, přihnal se jí k nohám. Jako by se tak skutečně jmenoval odjakživa.
"Ty budeš taky sám, mně se zdá, jako já, viď. Tak pojď dovnitř, pojď, ať mi nenastydneš." A pes moc dobře chápal a už si to capal za babičkou do světničky. Tam se jí, když se posadila ke stolu, stočil pod židli k nohám, a od té doby to bylo jeho nejmilejší místo. A když si babička uvařila kafíčko a usadila se ke své oblíbené četbě či pozvala na čaj sousedku, vždycky Smetáček ležel stulen pod židlí u jejích nohou a ani nedutal, jak poslouchal, co si povídají.
V tom útulném domečku konečně našel po svém putování domov a milujícího člověka v něm. Kouzelné slůvko domov byl ochoten do posledního psího dechu bránit. A díky Smetáčkově šťastné psí povaze a veselému zjevu se teď u jejich vrátek zastavovalo spousta dětí i dospělých, kteří ho obdivovali a smáli se jeho psím kouskům. Babička měla najednou fůru příhod, a měla je komu vyprávět, a tak bylo všem dobře. A žili spokojeně a pro radost jeden druhému. A žijí tam dodnes.




Zpět