14. prosince 2007, Kateřina Dohnalová
Pokuste se tento rok podívat na vánoční období očima svého čtyřnohého přítele: blikající světélka, lesklé dekorace na hraní, kosti v odpadcích, které lákají ke žvýkání, stromeček, který jen čeká, až se na něj váš domácí mazlíček vyšplhá... Co na této představě nehraje? Vánoční ozdoby a dekorace, které my považujeme za samozřejmé, se mohou stát velkým pokušením a tím rizikem pro naše kočky a psy. Proto zde uvádíme pár základních pravidel, která by se měla dodržovat, abyste jak vy, tak váš domácí miláček prožili bezpečné a šťastně vánoční období.
- Nedopusťte, aby vaše vánoční aktivity narušily denní řád vašeho zvířátka. Všechen ten vánoční shon a spěch s nakupováním, balením dárků a pečením cukroví může způsobit, že zapomenete Žeryka vyvenčit a nebo vyčistit kočičí toaletu vaší Micinky. Ale Žeryk samozřejmě potřebuje vykonat svou potřebu vánoce nevánoce, a výsledkem vašeho opomenutí může být nepříjemný "dáreček: na koberci obývacího pokoje. Pokud k takovéto "nehodě" dojde, netrestejte psa – je to jenom vaše vina! Místo toho si slibte, že se o svého psího kamaráda budete lépe starat.
- Při zdobení mějte na paměti nenechavé packy a
tlapky. Zvláště kočky těžko odolávají stužkám a blyštícím se cetkám. Takovéto a jiné dekorace mohou při spolknutí zablokovat trávicí systém nebo protrhnout střevní stěnu. Nikdy se nepokoušejte vytáhnout provázek z tlamičky svého zvířete, ten by totiž mohl protrhnout střeva zvířete! V případě, že váš zvířecí kamarád spolknul nějakou vánoční dekoraci, ihned kontaktujte veterináře.
- Zvířata mohou mít za to, že rostliny jako cesmína, jmelí či vánoční hvězda jsou součástí vánočního
salátu. Jejich snědení jim ale může způsobit nevolnost, zvracení, bolesti břicha a nebo průjem. Jemně tyto rostliny postříkejte směsí koření s vodou, aby nebyly vůbec chutné a nebo - a to je ještě vhodnější – je umístěte úplně z dosahu svého chlupáče.
- Buďte zvláště opatrní se svíčkami, které mohou vaše zvířata popálit a nebo dokonce založit oheň, pokud je necháte bez dozoru.
- Upevněte vánoční stromeček ke stropu nebo ke zdi nylonovým špagátem. Pár dní ponechejte stromeček neozdobený, aby mělo vaše zvíře příležitost dostatečně ukojit svou zvědavost. Při zdobení pak nevěšte křehké a rozbitné ozdoby na dolní větve, kde by je mohl váš miláček tlapkou strhnout a pořezat se pak o střepy. Nepoužívejte kovové háčky, které by se mohly zaseknout v tlamě a nebo hrdle zvířete.
- Konzervační prostředky a jehličí ve vodě stojánku na strom také představují nebezpečí – schovejte stojánek a všechny elektrické kabely pod dekorativní kryt.
- Rodina a přátelé, kteří vás přes svátky navštíví, nemusejí vždy znát
vhodný způsob udržení vaše zvířete uvnitř, když se otevírají vchodové dveře – upozorněte je tedy, aby byli opatrní. Opatřete také svého domácího mazlíčka obojkem s identifikační známkou s aktuální a přesnou adresou, vaším jménem a telefonním číslem – kdyby něco…
- Najděte si pár minut na to, abyste vysvětlili dětem vašich hostů, jak se mají správně chovat ke zvířatům. Vysvětlete jim například, že nemají tahat kočky za ocas, tahat králíčky za uši apod. A upozorněte je na fakt, že zvířata, zrovna tak jako lidé, potřebují klid a soukromí. Jestliže jsou děti vaší návštěvy příliš divoké na Žerykokvo gusto, bude lepší vašeho psa a nebo kočku radši zavřít po dobu návštěvy do ložnice, kde bude v bezpečí. Takto předejte tomu, že by se příliš vystresovali a popřípadě děti pokousali a nebo poškrábali.
- Ujistěte se, že děti - zrovna tak jako dospělí - vědí, že nemají krmit zvířata vánočními cukrátky. Čokoláda obsahuje theobromin, který je jedovatý pro psy a může způsobit srdeční arytmii, záchvat a nebo dokonce i smrt. Krocaní a kuřecí kosti se lehce štěpí na malé ostré kousky, které se mohou zaseknout v hrdle. Alkoholické nápoje lákají zvláště psy, uchovávejte tedy alkohol mimo jejich dosah.
- Pokud jste jako většina lidí, dáte nejspíše svému zvířecímu
kamarádovi vánoční dárek. Průzkum provedený americkou asociací veterinárních klinik zjistil, že 79 procent lidí dává svým domácím mazlíčkům vánoční a narozeninové dárky. Zatímco je toto naprosto v pořádku, není v pořádku dávat zvířata jako vánoční dárky. Obtíže, s jakými se zvířata musejí obvykle vypořádat, když si zvykají na nový domov, jsou ještě znásobeny hektickými vánočními zmatky. Pokud hodláte dávat svým blízkým zvířátka, předem se jich zeptejte zda o to stojí a místo živého dárečku zabalte pod stromeček misku na krmení nebo obojek a připojte vzkaz, že obdarovanému pomůžete vybrat chlupatého kamaráda po vánocích.
děkujeme paní Kateřině Dohnalové za souhlas s uvedením článku.
|