Oznámení


Tisková zpráva 4. 12. 2020
 , Josef Duben, PR KVL


Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 4. 12. 2020
Aby o Vánocích nebyla otrava…

Kdo už zažil, že jeho domácí mazlíček snědl něco nevhodného, a v lepším případě mu bylo „jen špatně“, moc dobře ví, jaký je to problém, zejména o Vánocích. A to ani nemluvě o případu horším, kdy jde o skutečnou otravu.

Právě v tomto čase může zvíře pozřít něco, co mu může uškodit, a většinou je to ze zvědavosti. O Vánocích se nejčastěji stává, že si pejsek či kočička, anebo oba dohromady, někde najdou třeba čokoládovou figurku, chvíli si pohrají, protože se pěkně kutálí a šustí, ale když si na ní pochutnají, je zle. Čokoláda je pro ně jedovatá, nebezpečné jsou i obaly, pro kočky jsou rizikové hlavně šňůrky, nemluvě o háčcích. Nudící se pes zase může sníst hroznové víno nebo rozinky, a to může vést až k selhání ledvin.

Nebezpečí hrozí i při dodržování tradice „domácí zvířata mají dostat ochutnat ze stolu hospodáře“. Pomineme-li fakt, že vánočka či bramborový salát nejsou vhodným krmivem pro psa ani pro kočku, může takové sváteční podstrojování vést v lepším případě k průjmu či zvracení, v horším případě až k návštěvě pohotovosti a následném pobytu zvířátka ve veterinární nemocnici.

Velkým rizikem bývá „vánoční atmosféra“, k níž mají přispívat aromalampy či vonné svíčky. Z aromalamp a svíček se uvolňují během procesu hoření různé látky, některé mohou být i kancerogenní. Citliví na ně jsou některé druhy ptáků, ježků chovaných doma, problémy ale mohou způsobit i kočkám. Některé svíčky mohou obsahovat olovo, které je také toxické.

Pro zvířata i malé děti jsou nebezpečné i některé rostliny, které k Vánocům patří. Například vánoční hvězda, neboli pryšec nádherný, je celý jedovatý, a jedovaté jsou i bílé kuličky jmelí!

Je tedy nezbytné mít doma a na zahradě na zřeteli všechna možná nebezpečí. Pozor na otravy! Opravdu hrozí. Nejen o Vánocích, ale i ve všední dny.


Josef Duben, PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření: ( Dokument )

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz
Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com
Zpět