Tiskové zprávy


TISKOVÁ ZPRÁVA - Zvědavost se nemusí vyplatit
 4. 8. 2009, Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


Alespoň pokud jde o zkoumání děr v zemi, ze kterých vyletuje hezký žlutočerně pruhovaný hmyz. Kolik již bylo v letních měsících vosami „popíchaných“ dospělých i dětí. Kdo není alergický, tomu jedno dvě vosí žihadla nic neudělají. Ale alergik, ten by měl vyhledat lékařskou pomoc. Podle lékařských statistik každoročně dokonce několik lidí na hmyzí bodnutí zemře!

Nebezpečné může být i žihadlo sršně. Ale na toho, tedy správně na tu sršeň, si člověk už dá větší pozor. Píchnout může i včelka, ale ta píchnutí nepřežije, žihadlo má zpětné háčky, takže se jí vytrhne celý aparát a uhyne. Proto také s píchnutím „váhá“. To vosa může píchnout i několikrát.

Pozor by si v letních dnech měli dát i majitelé zvědavých psů. Mohu uvést případ jedné kolegyně jejíž zvědavý krysařík nedal na varování paninky a strkal nos do díry, odkud vyletovaly vosy. Ty se vyrojily a několikrát fenku krysaříka bodly, a to pod ucho, do krku a do zádíček.

Jaká je první pomoc? Studená voda, octový obklad a v horším případě je nutné vyhledat veterinárního lékaře. I zvědavé kotě může být při zkoumání hmyzu píchnuto do nosu. Jde-li o včelku, je třeba odstranit žihadlo a postupovat v podstatě stejným způsobem.

Varování

Ať neztratí Lucinka bačkorku,
až bude skákat po dvorku!
Bacha, vyletí z díry vosa,
píchne jí, bude-li bosa!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2,
tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

Pozn. redakce: jak pomoci při alergické reakci kotěte, kočky či jiného zvířete se dozvíte zde




Zpět