Tiskové zprávy


TISKOVÁ ZPRÁVA - Čápům letos bude dobře?
  31. 3. 2009, Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


Čápům letos bude dobře? A co rorýsi?
V těchto dnech přilétají další poslové jara, čápi. První přilétají obvykle již v polovině března čápi černí, ale ti nehnízdí v blízkosti lidských sídel, proto zpravidla uniknou pozornosti. Jinak tomu je s čápy bílými, kteří již skutečně přilétají právě v těchto dnech. Okamžitě po přistání na svá stará hnízda začínají o sobě dávat vědět klapáním zobáky.

Podle některých pozorování se zdá, že čápů v posledních letech ubývá. I proto je na místě nebránit jim v hnízdění, čápi do naší krajiny patří. Jejich potravou jsou drobní obratlovci, zejména myši a hraboši, ale i obojživelníci. Díky dostatečně vlhké letošní zimě a bohaté sněhové pokrývce by neměli strádat.

Je tedy dobré kromě nesrážení starých hnízd na vhodných stanovištích umístit konstrukci, kterou by čápi mohli využít ke stavbě hnízda nového.

Rorýs Hovoříme-li o hnízdních možnostech je čas uvažovat i o umožnění hnízdění i ostatních ptačích druhů. Z těch, kteří hnízdí v blízkosti člověka a mohou mít problémy, jsou na tom čím dál hůře rorýsi. Ti vyvádějí mladé pod střechami, na římsách, a právě kvůli zateplování domů jim hnízdních možností ubývá.

Jak uvádí Česká společnost ornitologická: „průduchy na zateplených domech jsou totiž opatřovány síťkami nebo mřížkami, které rorýsům brání v přístupu k vlastním hnízdním dutinám, popřípadě jsou zcela uzavřeny. Jenom v Praze poklesl v důsledku těchto opatření počet hnízdících rorýsů za posledních 15 let o téměř 45 %. Často tak dochází k porušování zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, který rorýse i jeho hnízdiště chrání. Paradoxně tak dochází ke střetu dvou zájmů v ochraně životního prostředí. Přitom řešení, která takovým střetům brání, jsou známá, časově nenáročná a překvapivě levná“.

Podle ornitologů je žádoucí ponechat v prostoru mezi konstrukcí střechy, vnějším pláštěm objektu a vestavěnými příčkami malé dutiny (alespoň 120 mm vysoké, 150 mm hluboké a 250 mm široké), které komunikují s vnějším prostředím buď souvislou štěrbinou mezi krovem a obvodovým pláštěm, resp. atikou, širokou minimálně 35 mm, nebo otvory o rozměrech min. 35 (výška) x 70 mm (šířka). Jednotlivé dutiny mohou být rozděleny přepážkami, ale stejně tak je vyhovující jedna velká dutina o dané výšce a hloubce (120 x 150 mm). Více na www.rorysi.cz.

Právě na jaře, a možná právě na Apríla, který je také tradičním Dnem ptactva, je čas pomyslet na to, že lze ptákům tak obohacujícím životní prostředí poměrně jednoduše prospět.

Čapí

I čáp to ví, že je v Čechách dobře, nenechá se zmást,
zrovna včera to viděl v televizi, v Kobře jedenáct!


Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2,
tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.




Zpět